Święto NMP Królowej Polski


W czwartek 3 maja 2018 r., w Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, chór „Laudate Dominum” ubogacał śpiewem Mszę św. o godzinie 16.00 w zabytkowym kościele w Średniej Wsi. Drewniany, śliczny kościółek jest w naszej wiosce miejscem wyjątkowym, zachwyca swym barokowym pięknem, tworzy niezwykły klimat modlitewny, splata dawne dzieje ze współczesnością.

Tym piękniej wybrzmiały tu słowa pierwszej pieśni Maryjnej, śpiewanej przez polskie rycerstwo przed bitwą pod Grunwaldem – „Bogurodzica”. Od melodii tradycyjnej chór płynnie przeszedł do współczesnej wersji, dołączającej nowe prośby do tego arcydzieła literatury polskiego średniowiecza. Na ofiarowanie zaśpiewaliśmy krótki utwór „O, Pani, ufność nasza”, a na komunię jedną z ulubionych pieśni naszego chóru „Panno piękniejsza od poranka”. Na dziękczynienie popłynął delikatny śpiew współczesnej wersji „Magnifikatu” („Uwielbia dusza moja Pana mego moc”), zaś na zakończenie Eucharystii potężny chóralny śpiew „Gdy na Anioł Pański bije dzwon”, mówiący o tym, jak cała Polska od Tatr po Bałtyk wielbi Maryję.

Tego dnia swoje święto obchodzili także nasi strażacy, którzy odświętnie ubrani przymaszerowali do kościoła ze swym proporcem. Nie mogło zatem podczas Mszy św. zabraknąć pieśni do ich patrona św. Floriana. Zaś po zakończonym nabożeństwie majowym strażacy i chór pozowali na tle kościoła do wspólnych pamiątkowych fotografii.


Psalm responsoryjny

Tyś wielką chlubą naszego narodu.

    Błogosławiona jesteś, córko, przez Boga Najwyższego
    spomiędzy wszystkich niewiast na ziemi,
    i niech będzie błogosławiony Pan Bóg,
    Stwórca nieba i ziemi.

Tyś wielką chlubą naszego narodu.

    Twoja ufność nie zatrze się na wieki
    w sercach ludzkich wspominających moc Boga.
    Niech Bóg to sprawi,
    abyś była wywyższona na wieki.

Tyś wielką chlubą naszego narodu.

Aklamacja przed Ewangelią

Alleluja, alleluja, alleluja.

    Jezus powiedział do ucznia: „Oto Matka twoja”,
    i od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie.

Alleluja, alleluja, alleluja.