Adoracja krzyża w duchu Taizé


W codziennym zabieganiu każdy z nas potrzebuje zatrzymania się i chwili zadumy. Dla naszego chóru taką okazją do wspólnej modlitwy są adoracje krzyża z towarzyszeniem przepięknych, wielogłosowych śpiewów z Taizé. Pierwsze takie spotkanie, po kilkuletniej przerwie, odbyło się we wtorek 20 marca 2018 r. Piękną dekorację, która tworzyła niezapomniany nastrój tego spotkania modlitewnego, zaprojektowała i wykonała, z pomocą innych chórzystek, niezastąpiona pani Basia.

Po mszy św., w bocznej kaplicy poświęconej Matce Bożej Częstochowskiej, w mroku rozjaśnianym blaskiem świec, członkowie chóru „Laudate Dominum” zgromadzili się wokół krzyża Chrystusa, by poczuć Jego bliskość i niezwykłą moc. Modlitwę rozpoczął śpiew „Pan blisko jest”, potem zapaleniu świecy przez kapłana towarzyszyły pełne mocy słowa „Z Tobą ciemność nie będzie ciemna” i „Jezu, Tyś jest światłością mej duszy”. Czytania z „Pisma świętego” (Kol 3,12-17 i J 13,34-35) skłaniały do refleksji na temat dobroci i pokory, przebaczenia, a przede wszystkim miłości, jaka powinna łączyć członków każdej wspólnoty, która tak jak nasza spotyka się w imię Pana Jezusa. We wspólną modlitwę mógł włączyć się osobiście każdy uczestnik naszego czuwania, wypowiadając swoje intencje, po których chór śpiewał „Kyrie eleison”„Panie, zmiłuj się”. Niezwykłą atmosferę budowały także solówki śpiewane przez panią Monikę oraz dźwięki skrzypiec, które w dłoniach Amelki wygrywały przepiękne melodie. Wszystko to sprawiało, że w niejednym oku zakręciła się łza wzruszenia.

Po modlitwie „Ojcze nasz”, wraz ze śpiewem „Zostań tu i ze mną się módl”, rozpoczęła się druga część spotkania, w której każdy mógł podejść do krzyża, uklęknąć, oprzeć na nim swe czoło, zatrzymać się przy nim dłużej, bez pośpiechu i powierzyć Panu Bogu swoje sprawy, troski i problemy lub po prostu trwać przy Chrystusie.

Na koniec uczestnicy spotkania stanęli obok siebie i trzymając się za ręce, mogli poczuć ciepło dłoni drugiego serdecznego człowieka, dostrzec więzi sympatii łączące członków naszej wspólnoty.


Zaproszenie na adorację