Ciekawi ludzie i ich życie
Małgorzata Musierowicz
Małgorzata Musierowicz jest autorką cyklu książek dla młodzieży z serii "Jeżycjada". Ich akcja toczy się w Poznaniu, a głównymi bohaterami są członkowie rodziny Borejków lub osoby w różny sposób z nimi związane. Poznań, który opisuje autorka, jest jej rodzinnym miastem.
W nim właśnie urodziła się 9 stycznia 1945 roku. Jej dzieciństwo, mimo że przypadło na okres powojennego niedostatku i biedy, było bardzo radosne i pełne fantazji. Pani Małgorzata nie przepadała zbytnio za szkołą, a szczególnie za przedmiotami ścisłymi. Za to godzinami mogła czytać książki, pisać prozę i poezję, a także tłumaczyć łacińskie poematy. Maturę w Liceum Dwujęzycznym im. Dąbrówki w Poznaniu zdała dzięki wstawiennictwu swojego wychowawcy prof. Latawca. Mając świadectwo dojrzałości, rozpoczęła studia na wydziale malarstwa i rysunku na poznańskiej PWSSP (Państwowa Wyższa Szkoła Sztuk Pięknych). Po ukończeniu studiów wyszła za mąż za kolegę z wydziału architektury, pana Musierowicza. Wkrótce doczekała się potomstwa, syna Andrzeja i córeczki Zosi.
Gdy pewnego dnia Małgorzata Musierowicz natrafiła w jednej z gazet na ogłoszenie o konkursie na napisanie książki dla młodzieży, postanowiła wziąć w nim udział. Powstała w ten sposób pierwsza książka "Małomówny i rodzina". Mimo że książka nagrody nie zdobyła, to trafiła do druku w 1975 roku. I w ten oto sposób zaczęła się kariera literacka Małgorzaty Musierowicz. Największą popularność przyniósł pisarce cykl książek dla dziewcząt z serii "Jeżycjada" (Jeżyce to dzielnica Poznania). Pierwsza nich "Szósta klepka" ukazała się w 1977 roku, w następnych latach wydano kolejne. Najnowszą, szesnastą już książką z tej serii jest "Żaba", która ukazała się w 2005 roku.
Gdy wraz z kolejnymi tomami "Jeżycjady" powiększa się rodzina Borejków, powiększa się także rodzina Musierowiczów o dwoje dzieci: Emilię i Bolo. Cała rodzina mieszka w Poznaniu w dużym przedwojennym domu.
Wiele czytelniczek "Jeżycjady" przekonało się, że opisane w książkach ulice, place i inne miejsca, zgadzają się we wszystkich szczegółach z mapą Poznania.
Małgorzata Musierowicz pisuje także felietony do "Tygodnika Powszechnego", tworzy ilustracje książek dla dzieci i młodzieży, a nawet projektuje zabawki. Jej pasją, poza pisarstwem, jest hodowla róż.
Za swoje książki otrzymała wiele nagród, np. za "Kłamczuchę" - "Złote koziołki", "Kwiat kalafiora" w 1982 roku wpisano na Międzynarodową Listę Honorową im. H. Ch. Andersena, a "Noelka" została uznana przez polską sekcję IBBY za książkę 1992 roku.
Na podstawie "Idy sierpniowej" i " Kwiatu kalafiora" nakręcono film "ESD". Filmowej adaptacji doczekała się również "Kłamczucha". Książki Musierowiczowej, a jest ich ponad trzydzieści, przetłumaczono na wiele języków, w tym nawet na japoński.
|
Małgorzata Musierowicz
Dom przy ul. D. Roosevelta 5
w Poznaniu, miejsce, gdzie
mieszkać mają Bojerkowie
|
Kolejne powieści
z cyklu "Jeżycjada":
"Szósta klepka" (1977)
"Kłamczucha" (1979)
"Kwiat kalafiora" (1981)
"Ida sierpniowa" (1981)
"Opium w rosole" (1986)
"Brulion Bebe B." (1990)
"Noelka" (1992)
"Pulpecja"
"Dziecko piątku"
"Nutria i Nerwus"
"Córka Robrojka"
"Imieniny"
"Tygrys i Róża"
"Kalamburka" (2001)
"Język Trolii" (2004)
"Żaba" (2005)
|
|