Miejsca, które warto zobaczyć

Poznań i jego
najciekawsze zabytki


Poznań - stolica Wielkopolski to miasto z ciekawymi miejscami, które warto zobaczyć. Zaliczyć do nich można Stary Rynek z renesansowym ratuszem oraz poznańską farę, czy Ostrów Tumski, gdzie znajduje się najstarsza w kraju katedra. Dzięki odbywającym się tu rokrocznie Międzynarodowym Targom Poznańskim Poznań nazywany jest gospodarczą stolicą Polski.


Pierwsze ślady ludzi na terenie dzisiejszego Poznania pochodzą z 8900 - 8000 roku p.n.e. Pierwszymi ludźmi zamieszkującymi ten obszar byli łowcy reniferów. Potem pojawiła się tam ludność indoeuropejska, Słowianie, Polanie, aż w X wieku gród przeszedł pod panowanie Piastów, którzy to uczynili go głównym ośrodkiem swojego państwa. Prawdopodobnie w Poznaniu odbył się chrzest Mieszka I. Dziś Poznań jest stolicą Wielkopolski, miastem wojewódzkim z 580 tys. mieszkańców. Stanowi dynamiczny ośrodek gospodarczy, akademicki, naukowy i kulturalny. Corocznie odbywają się w nim Międzynarodowe Targi Poznańskie, dzięki czemu nazwany on jest gospodarczą stolicą Polski.

Ale Poznań to także miasto z ciekawymi miejscami wartymi zobaczenia. Zaliczyć do nich można Stary Rynek z renesansowym ratuszem oraz poznańską farę. Obydwie te budowle są zabytkami klasy zerowej. Innym wartym zwiedzenia miejscem jest Ostrów Tumski, będący najstarszą częścią miasta, gdzie znajduje się najstarsza w kraju katedra.

Stary Rynek i ratusz

Stary Rynek w Poznaniu jest trzecim co do wielkości rynkiem w Polsce. To prawie idealny kwadrat o boku ok. 141 m i powierzchni ok. 2 ha. Otoczony jest głównie dwupiętrowymi kamieniczkami, dziś murowanymi, ale dawniej drewnianymi. W kamieniczkach tych w dawnych czasach mieściły się oprócz mieszkań także warsztaty i sklepy. Do każdej pierzei, czyli ciągu frontowych elewacji budynków usytuowanych po jednej stronie rynku, dochodzą 3 uliczki. Czyli jest ich w sumie 12, z czego 4 dawniej prowadziły do bram miasta.

Wokół rynku można znaleźć wiele ciekawych budynków, np. kolegium jezuickie (obecnie siedziba Urzędu Miasta), kościół farny pod wezwaniem Św. Stanisława (jeden z największych barokowych kościołów w Polsce), XVIII wieczną dawną szkołę jezuicką (obecnie mieści się tam Państwowa Szkoła Baletowa) czy Pałac Gorków (obecnie siedziba Muzeum Archeologicznego) i wiele innych.

Jednak niewątpliwie najciekawszym zabytkiem Starego Rynku jest ratusz. Pierwsza wzmianka o nim pojawia się w 1310 roku. Był to gotycki, jednopiętrowy budynek, wytyczony na planie kwadratu. Nie zachował się on do naszych czasów, pozostały po nim tylko piwnice ze sklepieniem krzyżowo-żebrowym. Na przełomie XV i XVI wieku dobudowano do niego wieżę.

Gdy w 1536 roku wybuchł w mieście pożar, spłonął także i ratusz. W następnych latach budynek wyremontowano, zaś w 1550 roku postanowiono go przebudować i powiększyć. Powstał wówczas okazały gmach w stylu renesansowym wg projektu włoskiego architekta Jana Baptisty Quadro z Lugano. Nowy ratusz składał się z dwóch kondygnacji, dobudowano do niego attykę i trzykondygnacyjną loggię arkadową, którą zwieńczono trzema wieżami. Na wieży zaś umieszczono zegar z dwoma blaszanymi koziołkami, dzieło mistrza Bartłomieja Wolfa. Na koniec w 1783 roku na szczycie najwyższej wieży umieszczono wysokiego na 1,8 m orła ze skrzydłami o rozpiętości 2 metrów.

Ratusz prawie nienaruszony przetrwał do 1945 roku, kiedy to wybuch bomby fosforowej uszkodził jego górne kondygnacje. Orzeł z wieży ratuszowej przetrwał wojnę w ukryciu i powrócił na wieżę w 1947 roku.

W 1953 roku rozpoczęto prace nad rekonstrukcją zegara i koziołków, wykorzystując podobno oryginalne części ze zniszczonego zegara. Dwa lata później na ratuszowej wieży znów pojawiły się trykające się koziołki, a zegar zaczął odmierzać czas. Tak było do 1991 roku, kiedy to nastąpiła jego poważna awaria. W dniu 12 czerwca 1993 roku koziołki i zegar znów uruchomiono.

Do dziś dnia codziennie w samo południe koziołki wychodzą ze środkowej wieży i bodą się rogami 12 razy. Stały się symbolem miasta i można stwierdzić, że jego drugim, nieoficjalnym herbem, a zarazem niemałą atrakcją turystyczną. W 2002 roku przy Urzędzie Miasta postawiono im pomnik odlany z brązu.

Obecnie w ratuszu znajduje się Muzeum Historii Miasta Poznania, a jedną z atrakcji budynku jest tak zwana Wielka Sień - pozostałość po starym, gotyckim ratuszu.


Ratusz w Poznaniu


Loggia ratusza poznańskiego


Renesansowa Wielka Sień
w ratuszu poznańskim



Kamieniczki na Starym Rynku


Odlany z brązu pomnik koziołków
stojący przy Urzędzie Miasta



Pawilon Międzynarodowych
Targów Poznańskich


Powrót