Zespół Szkół Samorządowych

w Średniej Wsi


Droga do świętości Jana Pawła II
- wieczornica w Średniej Wsi

W niedzielę 19 października 2014 r. mieszkańcy Bachlawy, Średniej Wsi oraz kilku innych miejscowości z gminy Lesko tłumnie przybyli do nowego kościoła parafialnego w Średniej Wsi, by uczestniczyć w wieczornicy poświęconej patronowi tej świątyni – Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II.

Wieczór wspomnień o wielkim Papieżu Polaku w niedzielę poprzedzającą odpust parafialny, który odbył się trzy dni później w środę 22 października – w rocznicę uroczystej inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II, przygotowali pod kierunkiem dyrektora szkoły uczniowie gimnazjum w Średniej Wsi. Po wejściu do świątyni oczom widzów ukazywała się piękna dekoracja utrzymana w kolorach papieskich: białym i żółtym oraz ustawiona na środku figura Matki Bożej. Wieczornica rozpoczęła się o godzinie 18.00 występem uczniów klasy 3 gimnazjum, którzy przypomnieli zebranym najpiękniejsze cytaty z wypowiedzi Jana Pawła II, jakie kierował do swoich rodaków a zwłaszcza do młodzieży. „Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali”, „Jeśli będziecie tym, czym macie być – zapalicie cały świat”, „Młody człowiek musi być mocniejszy niż warunki, w których przyszło mu żyć”, „Nie lękajcie się! (...) Człowiek nie przestaje być wielkim nawet w swojej słabości”, „Być człowiekiem sumienia, to wymagać od siebie, ciągle się nawracać”, „Nie lękaj się! Wypłyń na głębię. Jest przy Tobie Chrystus” – te słowa przypomniane na nowo wzbudzały wzruszenie i skłaniały do refleksji. W dalszej części wieczornicy młodzież przypomniała dzieje życia Karola Wojtyły od narodzin, poprzez lata szkolne w Wadowicach, kapłaństwo, kierowanie Kościołem z Watykanu, zamach, po śmierć i kanonizację. Wystąpienia przeplatane były wierszami, piosenkami śpiewanymi wspólnie z widzami, nagraniami słów Jana Pawła II, ponadto na ekranie pojawiały się zdjęcia kolejnych etapów z życia papieża. Szczególne wzruszenie wywoła u widzów inscenizacja rozmowy rodziców przyszłego papieża, podczas której Emilia i Karol Wojtyłowie zastanawiali się, jakie imię nadać swemu synkowi. Także scena modlitwy małego Karola nad grobem matki z wielu oczu wycisnęła łzy, tym bardziej iż chłopiec z białą różą recytował fragment wiersza Ojca Świętego poświęconego zmarłej matce. Po zakończeniu występu młodzi aktorzy otrzymali owacje na stojąco, odebrali osobiste gratulacje i podziękowania za chwile wzruszeń od uczestników tego niezwykłego spotkania, a następnego dnia obdarowani zostali słodyczami.

Białe i żółte balony, stanowiące elementy dekoracji, po wieczornicy dostali w prezencie najmłodsi widzowie, zaś znicze, wykorzystane podczas przedstawienia, zapłonęły potem na pobliskim cmentarzu na grobach zmarłych nauczycieli, którzy kiedyś wierni nauce Jana Pawła II wychowywali dzieci i młodzież, by stawali się dobrymi, wartościowymi ludźmi.

FOTOGALERIA


© 2014     Zespół Szkół Samorządowych  w Średniej Wsi 38 - 604 Hoczew
Wszelkie uwagi dotyczące zawartości stron proszę kierować do: WEBMASTERA