Zespół Szkół Samorządowych

w Średniej Wsi


Gimnazjum ze Średniej Wsi na zlocie PTSM

Wielki sukces odnieśli uczniowie Publicznego Gimnazjum w Średniej Wsi podczas XXXVII Wojewódzkiego Zlotu Młodzieży PTSM, który w dniach 1-4 października odbywał się w Bieszczadach.

Przez pierwsze trzy dni uczestnicy – dzieci i młodzież ze szkół podstawowych i gimnazjów z różnych stron województwa podkarpackiego – poznawali Bieszczady, wędrując po licznych trasach wyznaczonych przez organizatorów zlotu – Oddział PTSM w Krośnie. Uczniowie gimnazjum w Średniej Wsi w czwartek 2 października wędrowali żółtym szlakiem z Wetliny na Rabią Skałę leżącą na granicy Polski i Słowacji, a w piątek, po noclegu w schronisku w Wetlinie, zostali przewiezieni autokarem do Leska. Tu miał miejsce finał zlotu, w którym uczestniczyło ponad 270 osób – uczniów wraz z opiekunami. W tym dniu uczniowie brali udział w licznych konkursach: rozwiązywali test krajoznawczo-turystyczny, w którym musieli wykazać się znajomością Bieszczad, w tym także historii i zabytków Leska, test wiedzy o PTSM oraz test ekologiczny. Zadaniem przedzlotowym było przygotowanie dwóch kart do kroniki na konkurs plastyczny: jedna miała zaprezentować szkołę, a druga zabytki miejscowości, z której pochodzą uczestnicy. Z naszej szkoły prace plastyczne wykonały Natalia Zając i Agata Hochół. Wieczorem w sali widowiskowej Bieszczadzkiego Domu Kultury grupy, wykorzystując prezentacje multimedialne, przedstawiały historię i piękno ich małych ojczyzn. Nasza młodzież przygotowała prezentację w formie fabularnego komiksu, który prowadził publiczność wraz z bohaterami po różnych zakątkach Średniej Wsi, zapoznając ich z jej dziejami, losami nieistniejącego już pałacu, a przede wszystkim z historią niespełnionej miłości Adama Mickiewicza i Henrietty Ewy Ankwiczówny, która przez pewien czas mieszkała w Średniej Wsi. Na koniec odbył się konkurs piosenki turystycznej. Uczniowie gimnazjum ze Średniej Wsi wystąpili jako ostatni, śpiewając piosenki: „Na Bukowym Berdzie wiatr” i „Chrystus bieszczadzki”. Pięcioosobowy zespół dziewczynek: Julia Capar, Marcelina Jankowska, Wioleta Kaim, Katarzyna Prorok, Milena Czech i chłopiec z gitarą – Kamil Koczera swoim pełnym pozytywnej energii występem dosłownie porwali widownię zebraną w sali BDK. Wielkim wydarzeniem artystycznym były występy uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Pięknymi wykonaniami piosenek wzruszyli publiczność uczniowie z Zespołu Szkół Zawodowych z Biecza oraz zespół uczniów z LO w Lesku, w którym śpiewały m.in. absolwentki naszego gimnazjum – Alicja Kolinczat i Zuzanna Kotyła.

Sobota 4 października była wyjątkowo szczęśliwym dniem dla gimnazjalistów ze Średniej Wsi, gdyż okazali się oni zwycięzcami wielu konkursów w swojej kategorii szkół. Gimnazjum w Średniej Wsi zdobyło I miejsce w konkursie piosenki turystycznej, w konkursie plastycznym oraz za prezentację multimedialną (ex aequo z Rymanowem). Świetnie wypadli także uczniowie w konkursach wiedzy: Julia Capar zdobyła I miejsce w konkursie wiedzy o PTSM, a Marcelina Jankowska II miejsce w konkursie krajoznawczo-turystycznym. W tym samym konkursie drużyna w składzie Marcelina Jankowska, Marta Mamak i Kamil Koczera zdobyła także II miejsce zespołowo.

Do domów wracali wszyscy zmęczeni, ale szczęśliwi, pełni pozytywnych wrażeń, z pięknymi wspomnieniami oraz adresami i telefonami nowych znajomych poznanych podczas zlotu. Oby przyjaźnie zawiązane podczas wspólnych wędrówek, zabaw i nocnych rozmów przetrwały jak najdłużej.

FOTOGALERIA


© 2014     Zespół Szkół Samorządowych  w Średniej Wsi 38 - 604 Hoczew
Wszelkie uwagi dotyczące zawartości stron proszę kierować do: WEBMASTERA