Zespół Szkół Samorządowych w Średniej Wsi

w Średniej Wsi


 

Konkurs wiedzy o teatrze i przegląd teatralny
"Kurtyna wyobraźni"

We wtorek 12 kwietnia 2016 r. już po raz ósmy młodzież ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z powiatów brzozowskiego, leskiego i sanockiego spotkała się na przeglądzie i konkursie wiedzy o teatrze "Kurtyna wyobraźni". Po raz piąty miejscem spotkania był Bieszczadzki Dom Kultury w Lesku.

Pomysłodawcami i organizatorami tego bieszczadzkiego święta teatru byli Robert Miszczak - dyrektor Zespołu Szkół Samorządowych w Średniej Wsi oraz Anna Adamiak - doradca metodyczny języka polskiego z Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sanoku. Od samego początku istnienia konkursu i przeglądu głównymi jego celami było rozwijanie u uczniów zainteresowań teatrem oraz stworzenie możliwości zaprezentowania się szerszemu gronu odbiorców zespołów teatralnych działających w szkołach lub przy ośrodkach kultury.

Na sali widowiskowej BDK spotkało się ponad 150 uczestników z sześciu szkół podstawowych, dziewięciu gimnazjów, jednego liceum oraz dwóch miejskich domów kultury. Imprezę, jak co roku, poprowadziła polonistka i wielka miłośniczka teatru Joanna Pisula.

Przegląd, tradycyjnie już, rozpoczął występ grupy teatralnej DeKonstrukcje działającej przy Sanockim Domu Kultury. W tym samym czasie w sali kameralnej na piętrze odbyła się część konkursowa spotkania. Do rywalizacji stanęli uczniowie ze szkół podstawowych w Besku, Hoczwi, Pielni, Porażu, Tyrawie Wołoskiej i Turzym Polu oraz z gimnazjów w Besku, Brzozowie, Lesku, Niebieszczanach, Gimnazjum Nr 1 w Sanoku, Średniej Wsi, Tyrawie Wołoskiej, Turzym Polu i Zagórzu, a także z I LO w Sanoku. Uczestnicy pisemnie odpowiadali na pytania sprawdzające m.in. znajomość terminologii teatralnej oraz wiedzę o teatrze elżbietańskim. Oprócz poprawności ważna była także szybkość udzielania odpowiedzi. Po konkursie uczestnicy powrócili na główną salę, gdzie na scenie prezentowały się kolejne zespoły teatralne. Widzowie mogli zobaczyć zarówno utwory poważne, m.in. fragmenty "Balladyny" Juliusza Słowackiego, sceniczną adaptację mitu o Demeter i Korze czy spektakl ukazujący drugą, mało przyjemną stronę modelingu. Przeważały jednak przedstawienia żartobliwe: skecze, scenki kabaretowe, monodram, taniec...

Laureatami tegorocznego konkursu w kategorii szkół podstawowych zostali: Sara Golonka z Pielni (I miejsce), Jagoda Suwała z Beska (II miejsce) i Jessica Dawidko z Poraża (III miejsce). W kategorii gimnazjum zwyciężyli: Aleksandra Krzysik z Zagórza (I miejsce), Szymon Mikołajczak ze Średniej Wsi (II miejsce) i Julia Grzybowska z Leska (III miejsce). W kategorii szkół ponadgimnazjalnych dyplomy za pierwsze miejsca zdobyli uczniowie I LO w Sanoku: Agata Hochół (I miejsce), Dawid Kita (II miejsce) i Adriana Ogrodnik (III miejsce). Dawid reprezentował ponadto Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Zagórzu.

Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy i albumy z dziełami wybitnych polskich malarzy, a zdobywcy pierwszych miejsc nagrodzeni zostali dodatkowo okolicznościowymi statuetkami przedstawiającymi maski teatralne. Takie same statuetki otrzymały wszystkie szkoły biorące udział w przeglądzie.

Przegląd dał możliwość spotkania się na jednej scenie grupom teatralnym działającym zarówno w szkołach, jak i w ośrodkach kultury. Młodzi miłośnicy teatru mogli zaprezentować swoje umiejętności, podzielić się swoimi pasjami z rówieśnikami z innych szkół, a ponadto odnaleźć inspiracje, by nadal twórczo kontynuować swoją przygodę z teatrem.

 

          Program przeglądu teatralnego:
     1. Grupa teatralna DeKonstrukcje: „Cud pospolity”
     2. Gimnazjum w Średniej Wsi: „Balladyna” i „W krainie bajek”
     3. MGOKiS w Zagórzu: Monodram „Opowiadanie pogodne”
     4. Szkoła Podstawowa w Porażu: „Siedem Twarzy”
     5. Szkoła Podstawowa w Pielni: „Demeter i Kora”
     6. Gimnazjum Nr 1 w Sanoku: pięć scenek kabaretowych
     7. Szkoła Podstawowa w Hoczwi: „Babcine bajanie”
     8. SP i Gim. Tyrawa Wołoska: „Nowoczesna mama” i „Babę zesłał Bóg”
     9. SP i Gim. Turze Pole: „O żeglarzach Dżamblach” i „Słoń Trąbalski”
     10. Gimnazjum w Besku: „Test na pracę” i „Kac nauczyciela”
     11. Gimnazjum w Brzozowie: „Balladyna”
     12. Gimnazjum w Niebieszczanach: „Druga strona modelingu”
     13. Gimnazjum w Lesku: „Babciu, opowiedz mi bajeczkę”


 

FOTOGALERIA


© 2016    Zespół Szkół Samorządowych w Średniej Wsi 38 - 604 Hoczew
Wszelkie uwagi dotyczące zawartości stron proszę kierować do: WEBMASTERA