Zespół Szkół Samorządowych w Średniej Wsi

w Średniej Wsi


 

Konkurs wiedzy o teatrze i przegląd teatralny
"Kurtyna wyobraźni"

We wtorek 11 kwietnia 2017 r. już po raz dziewiąty młodzież ze szkół podstawowych i gimnazjów z powiatów leskiego i sanockiego spotkała się na przeglądzie i konkursie wiedzy o teatrze "Kurtyna wyobraźni". Po raz szósty miejscem spotkania był Bieszczadzki Dom Kultury w Lesku.

Pomysłodawcami i organizatorami tego bieszczadzkiego święta teatru byli: doradca metodyczny języka polskiego z Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sanoku Anna Adamiak oraz były doradca języka polskiego, obecnie dyrektor Zespołu Szkół w Średniej Wsi Robert Miszczak. Główne cele konkursu i przeglądu od początku ich istnienia to rozwijanie u uczniów zainteresowań teatrem oraz stworzenie możliwości zaprezentowania się szerszemu gronu odbiorców zespołów teatralnych działających w szkołach lub przy ośrodkach kultury.

Na sali widowiskowej BDK spotkała się rekordowa liczba 225 uczestników z dziesięciu szkół podstawowych, ośmiu gimnazjów i dwóch szkół ponadgimnazjalnych. Imprezę, jak co roku, poprowadziła polonistka z Poraża, wielka miłośniczka teatru Joanna Pisula.

Przegląd tradycyjnie rozpoczęły występy dwóch grup teatralnych DeKonstrukcje działających przy Sanockim Domu Kultury. W tym samym czasie na piętrze w sali kameralnej odbył się konkurs wiedzy o teatrze. Do rywalizacji stanęli uczniowie ze szkół podstawowych w Bukowsku, Hoczwi, Jaćmierzu, Mchawie, Pielni, Porażu, Tyrawie Wołoskiej i Wojtkowej; z gimnazjów w Besku, Bukowsku, Długiem, Lesku, Niebieszczanach, Średniej Wsi i Zagórzu oraz z ponadgimnazjalnych Zespołów Szkół Nr 1 i Nr 3 w Sanoku. Uczestnicy pisemnie odpowiadali na pytania sprawdzające znajomość dramatu Juliusza Słowackiego "Balladyna" (szkoły podstawowe), komedii Aleksandra Fredry "Zemsta" (gimnazja) oraz dramatu Stanisława Wyspiańskiego "Wesele" (szkoły ponadgimnazjalne). Oprócz poprawności ważna była także szybkość udzielania odpowiedzi. Po konkursie uczestnicy powrócili na główną salę, gdzie na scenie występowali koledzy z ich szkół, a także ze szkoły podstawowej w Niebieszczanach i z zespołu szkół w Turzym Polu. Przegląd zakończył świetny występ najstarszych uczestników - uczniów z Zespołu Szkół Nr 1 w Sanoku.

Laureatami tegorocznego konkursu w kategorii szkół podstawowych zostali: Daniel Torba z Poraża (I miejsce), Elżbieta Turska z Bukowska (II miejsce) oraz Maria Ziarko z Pielni (III miejsce). W kategorii gimnazjów miejsca na podium zdobyli: Małgorzata Gierlicka z Beska (I miejsce), Michał Grześ z Bukowska (II miejsce) oraz Paulina Solon z Zagórza (III miejsce). Spośród szkół ponadgimnazjalnych najlepszy był Marcin Kocioła z Zespołu Szkół Nr 3 w Sanoku (I miejsce), zaś kolejne lokaty zdobyły uczennice z Zespołu Szkół Nr 1 w Sanoku: Magdalena Lorenc (II miejsce) i Paulina Michniak (III miejsce). Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe, a zdobywcy pierwszych miejsc nagrodzeni zostali dodatkowo okolicznościowymi statuetkami przedstawiającymi maski teatralne. Każda ze szkół uczestniczących w spotkaniu otrzymała pamiątkowe kubki z logiem tegorocznego sponsora nagród - wydawnictwa Nowa Era.

Wręczając dyplomy i nagrody, doradca CDN w Sanoku Anna Adamiak wyraziła szczególne uznanie dla nauczycieli, dzięki którym uczniowie mogą rozwijać swe talenty aktorskie i wyrażać siebie przez sztukę. Zaprosiła także wszystkich do udziału w przyszłym roku w X jubileuszowej edycji konkursu i przeglądu. Dzięki przeglądowi mogły spotkać się na jednej scenie grupy teatralne tworzone przez dzieci i młodzież w różnym wieku oraz zaprezentować swoje umiejętności, a być może także znaleźć inspiracje, by twórczo kontynuować swoją przygodę z teatrem.

 

          Program przeglądu teatralnego:
     1. Grupa teatralna DeKonstrukcje: „Wlazł kotek na płotek” i „Inwazja nocnych motyli”
     2. SP i Gim. Turze Pole: „O żeglarzach Dżamblach”
     3. Szkoła Podstawowa w Pielni: „Wspomnienia z Zielonego Wzgórza”
     4. Szkoła Podstawowa w Jaćmierzu: Jan Brzechwa „Pchła Szachrajka”
     5. Gimnazjum w Długiem: „Balladyna”
     6. SP i Gim. Tyrawa Wołoska: „Muzyczna tęcza”
     7. Szkoła Podstawowa w Niebieszczanach: „Życie, życie...” i „Jak to jest w szkole”
     8. Gimnazjum w Besku: „Król i wieśniak” i „Podkop”
     9. Szkoła Podstawowa w Wojtkowej: „Śpiąca Królewna”
     10. Szkoła Podstawowa w Mchawie: „Czerwony Kapturek”
     11. Szkoła Podstawowa w Hoczwi: „Pani Twardowska”
     12. Gimnazjum w Lesku: „Chodź, człowieku, coœ ci powiem... ”
     13. Zespół Szkół Nr 1 w Sanoku: „Piękna i bestia”


 

FOTOGALERIA


© 2017    Zespół Szkół Samorządowych w Średniej Wsi 38 - 604 Hoczew
Wszelkie uwagi dotyczące zawartości stron proszę kierować do: WEBMASTERA