Zespół Szkół Samorządowych w Średniej Wsi

w Średniej Wsi


 

Wieczornica patriotyczna
w Domu Ludowym w Średniej Wsi
(Narodowe Święto Niepodległości)

W przededniu setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, w sobotę 10 listopada 2018 r., jak co roku uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Samorządowych w Średniej Wsi zaprosili mieszkańców miejscowości, w których mieszkają nasi uczniowie, na wspólne, radosne świętowanie Dnia Niepodległości.

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 17.00 wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego, następnie Dyrektor szkoły powitał gości, którzy skorzystali z zaproszenia i przybyli do świetlicy Domu Ludowego w Średniej Wsi. Swoją obecnością zaszczycili nas: Starosta Powiatu Leskiego Andrzej Olesiuk wraz z małżonką, Burmistrz-elekt Adam Snarski, Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Lesko Tomasz Bebkiewicz, Dyrektor Leskiego Centrum Edukacji, Sportu i Promocji Tomasz Wojtanowski, ksiądz proboszcz parafii Średnia Wieś Mirosław Dubiel oraz sołtys Średniej Wsi Bronisław Giefert wraz z małżonką.

W przemówieniu rozpoczynającym spotkanie Dyrektor zespołu szkół przypomniał krótko wydarzenia z historii, które doprowadziły do tego, że po 123 latach niewoli Polska powróciła na mapy Europy. Podziękował też nauczycielom, że tak chętnie przyczyniają się do pielęgnowania tradycji i historii naszej Ojczyzny, przygotowując imprezy takie jak ten "Wieczór patriotyczny", bo w ten sposób wychowują swoich uczniów na młodych patriotów, dla których zawsze ważny będzie los ich kraju. Przypomniał także, że uczniowie z naszej szkoły, jako jedynej z Powiatu Leskiego, wzięli w ostatnim czasie udział w programie patriotycznym "O Niepodległej" zorganizowanym przez Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sanoku.

Część artystyczną rozpoczął tradycyjnie występ najmłodszych, czyli uczniów klas I - III szkoły podstawowej. W wierszach i piosenkach opisywali oni piękno naszej Ojczyzny oraz przywoływali postacie dobrych i mądrych ludzi, którzy przed wiekami, ale i współcześnie, tworzyli i nadal tworzą wspaniałą historię Polski. Po nich na scenę Domu Ludowego wkroczyli uczniowie starszych klas szkoły podstawowej i ostatniej klasy gimnazjum, zachwycając zgromadzonych widzów recytacją patriotycznych wierszy, a przed wszystkim wzruszającymi wykonaniami starszych i nowszych pieśni sławiących naszą Ojczyznę oraz jej wielkich i małych bohaterów. Publiczność usłyszała utwory takie jak: "Rota", "Rozkwitały pąki białych róż", "Miejcie nadzieję", "Orzeł biały" o Wojtusiu Zalewskim, "Dziś idę walczyć, mamo", "Uwierz, Polsko" i wiele innych. Młodzi artyści za wspaniały występ nagrodzeni zostali owacjami na stojąco.

Piękną dekorację stołów oraz najróżniejsze ciasta i napoje na to spotkanie przygotowała Rada Rodziców szkoły w Średniej Wsi. W trakcie przerwy goście poczęstowani zostali także gorącym barszczem i krokietami.

Uroczyste świętowanie zakończył wspólny śpiew pieśni i piosenek patriotycznych, takich jak: "Jest takie miejsce", "Biały krzyż", "Deszcz jesienny", "Ostatni mazur", "Serce w plecaku", "Pierwsza Brygada", "Mury" oraz "Dom na wiślanym brzegu". Wielu uczestników tego niezwykłego spotkania podkreślało, jak ważną rolę w niewielkich środowiskach lokalnych, takich jak nasze, odgrywa szkoła, której rola kulturotwórcza jest nie do przecenienia. Poprzez organizację takich imprez patriotycznych jednoczy ona mieszkańców oraz stwarza wszystkim możliwość wspólnego świętowania.

FOTOGALERIA


© 2018    Zespół Szkół Samorządowych w Średniej Wsi 38 - 604 Hoczew
Wszelkie uwagi dotyczące zawartości stron proszę kierować do: WEBMASTERA