Zespół Szkół Samorządowych w Średniej Wsi

w Średniej Wsi


 

Projekt "Eco Learning Story" w Murzasichlu

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Bieszczadów "Grodzisko" przygotowało projekt "Eco Learning Story" w ramach programu ERASMUS+. Projekt był realizowany w dniach od 27 stycznia do 3 lutego 2018 r. przez młodzież z Gimnazjum w Średniej Wsi wraz z grupą młodych ludzi z Litwy współpracujących z Centrum Kultury Samorządu Rejonu Solecznickiego. Opiekunami polskiej młodzieży byli nauczyciele gimnazjum - pan Dariusz Kotyła i pani Krystyna Gąska, natomiast po stronie litewskiej - pani Maria Alencynowicz i pani Regina Tetianec.

Grupa 14 osób z miejscowości Jaszuny koło Wilna oraz grupa 14 osób ze Średniej Wsi z gminy Lesko spotkały się w miejscowości Murzasichle koło Zakopanego. Tu młodzież poznawała się wzajemnie, budowała kontakty, nawiązywała przyjaźnie. W pierwszych dniach goście z Litwy poprzez prezentację multimedialną pokazali swoje środowisko naturalne i sposoby jego ochrony. Ponadto zapoznali grupę polską z miejscami, w których przebywają na co dzień oraz z zabytkami Jaszun i ich okolic.

Młodzież naszego gimnazjum przedstawiła swoje lokalne środowisko, sposoby jego ochrony, a także atrakcje naszego regionu.

W kolejnych dniach odbyły się wieczorki międzykulturowe. Uczniowie z Litwy wykonali taniec narodowy, następnie wszyscy smakowaliśmy litewskich potraw. Najbardziej zachwyciły nas sękacze, chlebowe frytki i gira.

Podczas polskiego wieczoru zaprezentowaliśmy kilka piosenek regionalnych, wierszy patriotycznych, a na naszym stole z poczęstunkiem królowały pierogi i śledzie.

W trakcie pobytu realizowane były zajęcia proekologiczne. Uczestnicy przygotowywali ankiety dla mieszkańców Murzasichle o recyklingu i ochronie środowiska w gospodarstwach domowych. Następnie pracowano nad koncepcją broszury informacyjnej mówiącej, jak należy postępować, by nie zanieczyszczać środowiska.

Celem wymiany było zwrócenie uwagi obu grup na potrzebę zaprzestania degradacji środowiska naturalnego. Projekt miał przyczynić się do zwiększenia wrażliwości młodzieży, ich rodziców, krewnych i sąsiadów na konieczność dbania o środowisko. Wymiana ta stanowiła początek dyskusji, która następnie przeniesie się do domów rodzinnych i społeczności lokalnych. Ponadto podczas realizacji głównych celów, młodzież poszerzała swoją wiedzę, kompetencje językowe, zmierzała się z nowymi wyzwaniami.

8-dniowe spotkanie przeplatane było rozmowami, prezentacjami, dyskusjami, grami terenowym, grami symulacyjnymi oraz warsztatami. Odbyło się również spotkanie z przedstawicielem Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz z pracownikiem Izby Regionalnej w Murzasichlu.

Efekty projektu w ocenie uczniów:

"Nauczyłam się pracować w grupach, integrować z innymi, prowadzić ankiety. Dowiedziałam się wiele nowego o ekologii i naszym środowisku. Zrozumiałam, jak ważnym jest, by każdy człowiek działał z pożytkiem dla przyrody i swojego otoczenia. (...) Od następnego projektu oczekuję podsumowania pierwszego projektu i zastosowania jego idei w życiu codziennym. (...) Mieliśmy pracę, mieliśmy wolny czas na integrację. Ludzie byli bardzo mili i koleżeńscy. Cały projekt był jedną wielką przyjemnością. Dziękuję za wszystko!" - mówi Jekaterina Fedotowa z Litwy.

"Rozwinęliśmy swoje umiejętności posługiwania się językiem angielskim, poznaliśmy wspaniałych ludzi z Litwy, zrozumieliśmy, jak istotna jest ochrona środowiska." - czytamy w kolejnej wypowiedzi jednego z uczestników.

"Projekt ECO LEARNING STORY był dla mnie niesamowitym przeżyciem. Bardzo mi się podobało i wiele się nauczyłam. Poznałam też wielu wspaniałych ludzi, którzy pięknie tańczą. Oczekuję więcej takich projektów!"

"Gdy przyjadę do domu, będę namawiać bliskich, aby rzadziej korzystali z samochodu, będę oszczędzać energię elektryczną, wodę, będę robiła uwagi swoim kolegom i koleżankom..."

Autorka tekstu: Krystyna Gąska

FOTOGALERIA


© 2018    Zespół Szkół Samorządowych w Średniej Wsi 38 - 604 Hoczew
Wszelkie uwagi dotyczące zawartości stron proszę kierować do: WEBMASTERA