Zespół Szkół Samorządowych w Średniej Wsi

w Średniej Wsi


 

Projekt "The story of your heART" w Orelcu

W pierwszych dniach wakacji Orelec w pobliżu Uherzec Mineralnych stał się miejscem spotkania młodzieży gimnazjalnej ze Średniej Wsi z młodymi ludźmi z miejscowości Jaszuny na Litwie. W dniach od 30 czerwca do 7 lipca 2018 r. uczestniczyli oni w realizacji projektu "The story of your heART" w ramach programu UE Erasmus+. Głównym celem projektu, oprócz wzmacniania międzynarodowej współpracy młodzieży z Polski i Litwy, było podnoszenie świadomości na temat znaczenia kultury i sztuki zarówno na poziomie regionalnym, jak i krajowym. Podczas tygodniowego pobytu w Bieszczadach młodzi ludzie poznawali sztukę ludową Polski południowo-wschodniej oraz szukali śladów wykorzystania ludowego wzornictwa artystycznego w przestrzeni publicznej przez lokalnych twórców.

Spotkania ze sztuką ludową rozpoczęły się od wycieczki do Muzeum Budownictwa Ludowego (skansenu) w Sanoku, przyjrzenia się dawnej architekturze tych terenów, a zwłaszcza elementom zdobniczym zarówno w obiektach sakralnych, jak i świeckich podkarpackich wsi i Miasteczka Galicyjskiego. Z dużym zainteresowaniem młodzież oglądała także imponującą kolekcję ikon zgromadzonych w Muzeum Historycznym w Sanoku. Kolejnym etapem była praca w mieszanych grupach międzynarodowych i poszukiwanie elementów sztuki i wzornictwa ludowego w miejscu zamieszkania. Zagroda Magija państwa Demkowiczów w Orelcu była idealnym miejscem do tego typu zajęć, gdyż w zgromadzonych tu zabytkowych drewnianych budynkach można było dostrzec niezliczone ilości śladów kultury ludowej: od rzeźbionych drzwi i pięknych zabytkowych mebli, po zdobienia ścian i elementy dekoracyjne w każdym z pomieszczeń. Po zgromadzeniu dokumentacji fotograficznej, młodzież dzieliła się swoimi spostrzeżeniami, jak wzornictwo artystyczne oraz motywy ludowe wykorzystywane są w ich środowiskach. Młodzi ludzie porównywali także funkcjonowanie tradycji, kultury i sztuki ludowej w Polsce i na Litwie. Dużym przeżyciem dla wszystkich był "Wieczór litewski", podczas którego młodzież litewska prezentowała tańce ze swojego kraju oraz zapraszała do skosztowania przysmaków tradycyjnej kuchni litewskiej. Następnego dnia goście z Litwy uczestniczyli w "Wieczorze polskim", poznając polskie piosenki ludowe oraz smakując potrawy regionalne z Bieszczadów. Elementem praktycznego działania był udział w warsztatach w Bieszczadzkiej Szkole Rzemiosła w Uhercach Mineralnych, gdzie młodzi ludzie z obu krajów poznawali tajniki kaligrafii, wypieku regionalnych placków - proziaków oraz tworzenia naczyń glinianych na kole garncarskim.

Międzynarodowe spotkanie stało się okazją nie tylko do wymiany doświadczeń i poszerzania wiedzy na temat kultury i sztuki ludowej, ale także do nawiązywania nowych przyjaźni oraz poznawania piękna i atrakcji turystycznych Bieszczadów. Oprócz wspomnianej wizyty w muzeach sanockich, podczas której zwracano także uwagę na elementy wspólne historii Polski i Litwy (w Sanoku król Władysław Jagiełło brał ślub ze swoją trzecią żoną), młodzież oglądała ruiny zamku na Sobieniu, podróżowała autokarem po Wielkiej Obwodnicy Bieszczadzkiej, przyglądała się ocalałym drewnianym cerkiewkom bieszczadzkim, odwiedziła zagrodę pokazową żubrów w Mucznem, zdobyła szczyt Połoniny Wetlińskiej, spacerowała po zaporze wodnej w Solinie oraz odbyła rejs statkiem po Zalewie Solińskim. Uczniowie ze Średniej Wsi zaprosili też swoich litewskich przyjaciół do odwiedzenia ich miejscowości i zwiedzenia wyjątkowego w Bieszczadach zabytkowego drewnianego kościoła z pięknymi późnobarokowymi ołtarzami.

Projekt "The story of your heART" w Orelcu był już drugim tego typu projektem przygotowanym przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Bieszczadów "Grodzisko" ze Średniej Wsi. Poprzedni projekt "Eco learning story" realizowany był podczas ostatnich ferii zimowych w Murzasichlu na Podhalu i to właśnie wtedy młodzież ze Średniej Wsi i Jaszun spotkała się po raz pierwszy. Mamy nadzieję na kolejne spotkania i dalsze zacieśnianie więzi przyjaźni między młodymi mieszkańcami różnych zakątków Europy.

FOTOGALERIA


© 2018    Zespół Szkół Samorządowych w Średniej Wsi 38 - 604 Hoczew
Wszelkie uwagi dotyczące zawartości stron proszę kierować do: WEBMASTERA