Zespół Szkół Samorządowych

w Średniej Wsi


 

Próbna ewakuacja przeciwpożarowa

W piątek 15 listopada 2019 r. odbyła się, już po raz drugi w tym roku szkolnym, próbna ewakuacja przeciwpożarowa. Tym razem akcja została przeprowadzona z udziałem straży pożarnej i przebiegła według scenariusza zdarzenia dostarczonego przez strażaka kierującego akcją.

Tuż przed godziną 10:00 pan konserwator zauważył, że w szkole wybuchł pożar w jednym z pomieszczeń, jest duże zadymienie, o czym natychmiast powiadomił straż pożarną, dzwoniąc pod numer alarmowy 998. Strażacy bardzo szybko znaleźli się na miejscu zdarzenia, rozciągnęli węże i przystąpili do gaszenia pożaru. Jeszcze przed przybyciem ratowników, pracownicy szkoły ewakuowali uczniów na salę gimnastyczną, która w tym dniu, była miejscem zbiórki. Po przeliczeniu, okazało się, że brakuje trzech uczniów ze starszych klas. O fakcie tym został powiadomiony strażak kierujący akcją. Dwoje uczniów zostało dość szybko odnalezionych. Znajdowali się w zadymionym pomieszczeniu, ale nic im się nie stało. Trzeciego strażacy odnaleźli całego i zdrowego po kilku minutach w innej klasie. W najbardziej zadymionym pomieszczeniu strażacy znaleźli także osobę nieprzytomną (na potrzeby akcji był to manekin). Udzielono jej pierwszej pomocy i wyniesiono na zewnątrz budynku. W tym samym czasie udzielenia pomocy wymagał także jeden z uczniów przebywający na sali gimnastycznej. Ratownicy bardzo szybko się nim zajęli, sprawdzili funkcje życiowe, podali tlen i odpowiednio zabezpieczonego wynieśli na desce ratowniczej, aby przekazać go odpowiednim służbom ratunkowym. Pożar szybko ugaszono. Po zakończonej akcji nastąpiło jej posumowanie na sali gimnastycznej. Strażacy zwinęli sprzęt i odjechali, a uczniowie udali się na dalsze zajęcia, choć trudno było im się skupić, bo emocji podczas ewakuacji było sporo.

Każde takie ćwiczenia są ważne dla pracowników szkoły, uczniów i służb ratunkowych. Gdyby kiedyś podobna sytuacja miała miejsce, to każdy uczestnik ćwiczeń będzie bogatszy o nową wiedzę i nowe doświadczenia, a tym samym przyczyni się do sprawnej i szybkiej ewakuacji lub akcji ratunkowej.

FOTOGALERIA


© 2019    Zespół Szkół Samorządowych w Średniej Wsi 38 - 604 Hoczew
Wszelkie uwagi dotyczące zawartości stron proszę kierować do: WEBMASTERA