Zespół Szkół Samorządowych w Średniej Wsi

w Średniej Wsi


 

Pokazy z fizyki
na Politechnice Rzeszowskiej

W dniu 21 maja 2019 r. uczniowie gimnazjum oraz starszych klas szkoły podstawowej udali się do Rzeszowa, gdzie przed południem w kinie Helios obejrzeli film pt. "Kurier". Film opowiadał o Janie Nowaku-Jeziorańskim, który podczas II wojny światowej próbował dostać się z Londynu do okupowanej Warszawy, by powstrzymać polskie dowództwo przed podjęciem decyzji o wybuchu powstania warszawskiego i przekazać informację, że w razie rozpoczęcia walki, nie będą mogli liczyć na pomoc aliantów.

Po godzinnej przerwie spędzonej w Galerii "Rzeszów" pojechaliśmy na Politechnikę Rzeszowską, by wziąć udział, w organizowanych już po raz dwudziesty pierwszy, pokazach z fizyki. W czasie prawie 2-godzinnych demonstracji uczniowie mogli zobaczyć ciekawe doświadczenia z różnych działów fizyki. Na początku odbyły się pokazy z mechaniki. Prowadzący pokazali, od czego zależy wartość pędu oraz jak działa zasada zachowania pędu. W jednym z doświadczeń, jako ochotnik, wziął udział Piotrek z klasy VI z naszej szkoły. Następnie doświadczenia dotyczyły sił bezwładności. Uczniowie mogli zaobserwować, jak zachowuje się piórko i metalowa kulka podczas spadania w próżni. Kolejna część pokazów dotyczyła drgań i fal. Wykorzystując długą metalową sprężynę, prowadzący pokazali, co to jest fala stojąca, co to są węzły i strzałki fali, jak powstaje fala poprzeczna i podłużna. Mogliśmy także posłuchać dźwięków wydobywających się z metalowej rury podgrzanej od dołu. Ciekawe i zabawne okazały się doświadczenia dotyczące fizyki zabawek, m.in. zaprezentowano, gdzie ciało ma środek ciężkości, jak można grać na szklankach z wodą, jak działa kalejdoskop oraz jak powstają bańki mydlane. Działanie kalejdoskopu mogli sprawdzić dwaj nasi uczniowie: dwa Piotrki z klasy VI i VII. Ostatnia część pokazów dotyczyła ciśnienia atmosferycznego. Prowadząca, wykorzystując półkule magdeburskie, pokazała nam, że takie ciśnienie istnieje, a dwaj ochotnicy zaprezentowali, jak dużą wartość mają siły, którymi powietrze atmosferyczne działa na nas i otaczające nas ciała. Zobaczyliśmy także, jak powstają chmury, ogniste tornado i jak tworzą się wyładowania atmosferyczne. Wszyscy obecni w auli wybuchli śmiechem, gdy na pytanie prowadzącej, co jest potrzebne, by powstały chmury, ktoś odpowiedział: Marek (takie imię miał chłopak biorący udział w doświadczeniu, w którym w butelce zostały utworzone chmury).

Pokazy te uświadomiły uczniom, jak ciekawa jest fizyka, z jak wieloma zjawiskami fizycznymi mamy do czynienia na co dzień, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Wiele z tych doświadczeń było omawianych w szkole na lekcjach fizyki czy przyrody, lecz nie zawsze w warunkach szkolnych była możliwość ich zademonstrowania.

FOTOGALERIA


© 2019    Zespół Szkół Samorządowych w Średniej Wsi 38 - 604 Hoczew
Wszelkie uwagi dotyczące zawartości stron proszę kierować do: WEBMASTERA