Zespół Szkół Samorządowych

w Średniej Wsi


XLII Wojewódzki Zlot Młodzieży PTSM w Bieszczadach

W dniach 25 - 28 września 2019 r., jak co roku o tej porze, na bieszczadzkich szlakach pojawiły się tłumy dzieci i młodzieży z różnych stron województwa podkarpackiego biorących udział w XLII Wojewódzkim Zlocie Młodzieży PTSM organizowanym przez Odział PTSM z Krosna.

Wśród nich znalazła się także dwudziestoosobowa grupa uczniów klas V - VIII Szkoły Podstawowej w Średniej Wsi. Spędzili oni, wraz z młodzieżą z Rymanowa, dwie noce w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Wetlinie, skąd wyruszyli na zdobywanie malowniczego szczytu Smereka wznoszącego się na wysokości 1222 m n.p.m. Tego dnia w Bieszczady powróciła słoneczna pogoda, więc górska wędrówka udała się doskonale. W piątek wszystkie grupy ze schronisk w Jabłonkach, Kalnicy, Lutowiskach, Stuposianach i w Wetlinie zostały przewiezione przez organizatorów do Leska, gdzie dla uczestników przygotowano liczne konkursy: turystyczno-krajoznawczy z elementami ochrony środowiska, ekologiczny, wiedzy o PTSM i ruchu SM, prezentacji multimedialnej oraz piosenki turystycznej i ekologicznej. Po ostatniej nocy spędzonej w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym "Bieszczadnik", w sobotni poranek, w Bieszczadzkim Domu Kultury w Lesku wszyscy uczestnicy spotkali się na uroczystym zakończeniu i podsumowaniu zlotu. Wśród honorowych gości na widowni zasiedli m.in. wizytator Kuratorium Oświaty w Rzeszowie pan Waldemar Stahl, dyrektor BDK pani Maria Petka-Fundanicz oraz dyrektor Leskiego Centrum Edukacji i Sportu pan Tomasz Wojtanowski.

Miłym zaskoczeniem dla uczniów Szkoły Podstawowej w Średniej Wsi były liczne dyplomy za miejsca na podium w większości konkursów. W kategorii klas IV - VI Łukasz Porębski zdobył II miejsce indywidualnie w konkursie krajoznawczo-turystycznym, zaś III miejsce w tym samym konkursie zdobyła Karolina Ogiela. Jednak zespołowo w konkursie krajoznawczo-turystycznym ta dwójka wywalczyła I miejsce. W konkursie ekologicznym na I miejscu znalazła się Aleksandra Chytła, zaś w konkursie wiedzy o PTSM I miejsce wywalczył Jan Żaczek. Świetnie powiodło się też uczniom starszym startującym w kategorii klas VII - VIII, gdyż Julia Żaczek zdobyła I miejsce indywidualnie, zaś zespołowo - wraz z Nikolą Stachurą i Piotrem Andruchem - II miejsce w konkursie krajoznawczo-turystycznym. Także na II miejscu, tym razem w konkursie ekologicznym, uplasowała się Diana Indyk. Wisienką na torcie było jeszcze zwycięstwo uczniów Szkoły Podstawowej w Średniej Wsi w konkursie piosenki turystycznej po pięknym zaśpiewaniu utworów "Bieszczadzkie anioły" i "Ile jabłek na jabłoni".

W przyszłym roku, podczas kolejnego zlotu młodzieży, uczestnicy świętować będą 45. rocznicę powstania Oddziału PTSM w Krośnie, dzięki któremu od 1976 r. młodzi ludzie z Podkarpacia mogą spotykać się i wspólnie wędrować po bieszczadzkich szlakach, poznając historię, kulturę oraz unikalne walory przyrodnicze i krajobrazowe tego najpiękniejszego regionu naszej Ojczyzny.

FOTOGALERIA


© 2019     Zespół Szkół Samorządowych  w Średniej Wsi 38 - 604 Hoczew
Wszelkie uwagi dotyczące zawartości stron proszę kierować do: WEBMASTERA