Zespół Szkół Samorządowych w Średniej Wsi

w Średniej Wsi


 

Konkurs wiedzy o teatrze i przegląd teatralny
"Kurtyna wyobraźni"

We wtorek 12 marca 2019 r. w Bieszczadzkim Domu Kultury w Lesku już po raz 11. odbył się konkurs i przegląd teatralny "Kurtyna wyobraźni". W tym roku wzięło w nim udział ponad stu uczestników z dziesięciu szkół i jednego domu kultury.

Tego dnia od samego rana do Leska z różnych zakątków powiatu leskiego i sanockiego zjeżdżały busy z uczestnikami imprezy. Bieszczadzkie święto teatru rozpoczęło się o godzinie 10.00. Pomysłodawca i główny organizator konkursu Pan Robert Miszczak wraz z prowadzącą przegląd Panią Joanną Pisulą przywitali dzieci i młodzież wraz z opiekunami oraz gościa honorowego - Burmistrza Miasta i Gminy Lesko Pana Adama Snarskiego. Witając młodych artystów, Pan Burmistrz opowiadał o swoich związkach z teatrem i pasjach artystycznych, a także zachęcał wszystkich, by ich przygoda z teatrem trwała jak najdłużej.

Na początek ponad 50 uczestników konkursu udało się do sali kameralnej na piętrze, by trudzić się nad rozwiązywaniem testów wiedzy o teatrze i znajomości dzieł scenicznych. Konkurs, jak co roku, odbywał się w trzech kategoriach wiekowych. Uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej musieli wykazać się doskonałą znajomością dwóch pierwszych aktów "Balladyny" Juliusza Słowackiego. W tej kategorii I miejsce zdobyła Julia Żaczek, II miejsce Karolina Ogiela - obie dziewczynki ze Średniej Wsi, zaś III miejsce Martyna Paluch z Beska. Uczniowie klas VII-VIII i gimnazjaliści zmagali się z pytaniami dotyczącymi "Zemsty" Aleksandra Fredry. W tej grupie wiekowej I miejsce zdobyła Elżbieta Turska z Bukowska, II miejsce Emilia Krawczyk z Poraża, a III miejsce Michał Grześ z Bukowska. Najstarsi - uczniowie szkół ponadgimnazjalnych - odpowiadali na pytania dotyczące "Kordiana" także autorstwa Juliusza Słowackiego. Tu laureatami trzech pierwszych miejsc zostali: Adrian Kusy, Igor Kopaniszyn i Marcin Kocioła - wszyscy są uczniami Zespołu Szkół Nr 3 w Sanoku.

Gdy w sali kameralnej odbywał się konkurs, na sali głównej występ Grupy teatralnej DeKonstrukcje rozpoczął przegląd zespołów teatralnych. Po nich na scenie swoje przedstawienia zaprezentowali uczniowie ze szkół podstawowych z Prusieka, Tarnawy Dolnej, Średniej Wsi, Tyrawy Wołoskiej, Mchawy i Beska.

Po zakończeniu występów pamiątkowe statuetki zespołom teatralnym oraz nagrody laureatom trzech pierwszych miejsc wręczała Dyrektor Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sanoku Pani Marta Muszyńska oraz Naczelnik Wydziału w Starostwie Powiatowym w Sanoku Pani Zofia Kijowska.

Po raz pierwszy konkurs i przegląd teatralny "Kurtyna wyobraźni" odbył się w 2009 r., czyli wtedy, gdy na świat przyszli najmłodsi uczestnicy tegorocznej imprezy. Na zakończenie organizatorzy zaprosili wszystkich na kolejne spotkanie teatralne w przyszłym roku.

 

          Program przeglądu teatralnego:
     1. Grupa teatralna DeKonstrukcje: „Ślub” Witolda Gombrowicza (fragmenty)
     2. SP Prusiek: inscenizacja baśni „Królewna Śnieżka”
     3. SP Tarnawa Dolna: „Lekcja biologii”
     4. SP Średnia Wieś: scenka kabaretowa „Egzamin”
     5. SP Tyrawa Wołoska: teatr wizji i ruchu „Wiosenny walc”
     6. SP Mchawa: „Rozważania nad egzystencją Świętego Mikołaja”
     7. SP Besko: scenki kabaretowe „Egzamin” i „Pokój nauczycielski”


 

FOTOGALERIA


© 2019    Zespół Szkół Samorządowych w Średniej Wsi 38 - 604 Hoczew
Wszelkie uwagi dotyczące zawartości stron proszę kierować do: WEBMASTERA