Zespół Szkół Samorządowych

w Średniej Wsi


 

Rekolekcje wielkopostne

Następnego dnia po Środzie Popielcowej i rozpoczęciu Wielkiego Postu, w naszej szkole rozpoczęły się rekolekcje wielkopostne. Trwały one dwa dni: od 27 do 28 lutego 2020 r. Prowadził je ks. Damian Toczek pracujący na co dzień w Markowej pod Łańcutem.

W tym roku większość nauk rekolekcyjnych odbywało się w szkole. Najpierw z rekolekcjonistą spotkali się najmłodsi - uczniowie klas I - IV wraz ze swoimi wychowawczyniami. Następnie wszyscy uczniowie i nauczyciele wraz z Panem Dyrektorem udali się do nowego kościoła parafialnego, by uczestniczyć we wspólnej mszy św. Tam, podczas kazania, ks. Damian przywołał słowa patrona naszego kościoła św. Jana Pawła II: "Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali". Uczniowie wymieniali grzechy, jakie mogą popełniać ludzie w ich wieku, za każdym razem wbijając szpilkę w wielkie czerwone serce. Potem wymieniali dobre uczynki, wyciągając szpilki. Na koniec serce znów nie było ranione żadną ze szpilek, ale pozostały w nim głębokie i duże dziury. To spostrzeżenie uzmysłowiło naszym uczniom, że złe uczynki zawsze pozostawiają ślad, nawet gdy za nie przeprosimy i je naprawimy. Potem na nauki rekolekcyjne do szkoły udali się uczniowie klas V - VIII. Tego dnia wszyscy otrzymali symbolizujące grzech kamyczki, które mieli włożyć do butów, by poczuli, jak grzech może nas uwierać w naszym życiu.

Następnego dnia także najpierw spotkali się w szkole najmłodsi, a potem najstarsi, tym razem na naukach rekolekcyjnych i drodze krzyżowej. Na zakończenie ustami przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego Julii Żaczek uczniowie wyrazili ogromną wdzięczność ks. Damianowi za wspaniale przeprowadzone i niezwykle dynamiczne rekolekcje oraz fascynujące nauki, które na pewno przyniosą piękne owoce w naszych sercach. W albumie, który podarowaliśmy naszemu miłemu Gościowi, znalazł się kolejny cytat z nauk św. Jana Pawła II: "Nigdy nie jest tak, żeby człowiek, czyniąc dobrze drugiemu, tylko sam był dobroczyńcą. Jest równocześnie obdarowywany, obdarowany tym, co ten drugi przyjmuje z miłością".

FOTOGALERIA


© 2020    Zespół Szkół Samorządowych w Średniej Wsi 38 - 604 Hoczew
Wszelkie uwagi dotyczące zawartości stron proszę kierować do: WEBMASTERA