Zespół Szkół Samorządowych

w Średniej Wsi


 

Szkolna wycieczka do Rymanowa,
Rymanowa-Zdroju i Iwonicza-Zdroju

Pierwszego dnia kalendarzowej jesieni, czyli 23 września 2020 r., uczniowie klas IV, V, VI i VII wyruszyli na wycieczkę, by zwiedzić dwa podkarpackie uzdrowiska - Rymanów-Zdrój i Iwonicz-Zdrój. Najpierw jednak odwiedzili hutę szkła artystycznego w Rymanowie, gdzie mogli zobaczyć, jak wygląda praca hutnika. Na ich oczach powstały dwie ozdoby ze szkła - kotek i gołąb. Potem w galerii obejrzeli inne wyroby hutników, a także mogli zakupić szklane pamiątki.

Po dotarciu autokarem do Rymanowa-Zdroju, wyruszyli na spacer zdrojowymi alejkami wzdłuż rzeki Tabor, którymi to dotarli pod fontannę przy pijalni wód mineralnych, a także do samej pijalni. Niektórzy skosztowali leczniczej wody, choć nie wszystkim smakowała. Następnie, idąc zdrojowym parkiem, wkroczyli na zielony szlak "Czy zobaczymy Tatry?" prowadzący do drugiego uzdrowiska - Iwonicza-Zdroju.

Po ponad godzinnej wędrówce przez las oraz odsłoniętymi grzbietami, dotarli na szczyt Przymiarek, skąd rozpościerał się widok na Pogórze oraz pasma Beskidu Niskiego. Przy dobrej widoczności ze szczytu można także zobaczyć Tatry i Bieszczady. Po odpoczynku i zrobieniu pamiątkowych zdjęć, uczniowie wyruszyli w dalszą drogę. Mijając nieistniejącą już wieś Wólka, przechodząc przez Stefanową Dolinę, dotarli pod amfiteatr w Iwoniczu-Zdroju. Dalej, idąc obok kompleksu sportowego, basenu, przechodząc przez Ogród Romantyczny, dotarli do zabytkowej części uzdrowiska, gdzie znajdują się ponad 150-letnie budynki - Stary Pałac, Stare Łazienki, Dom Zdrojowy, pijalnia oraz symbol iwonickiego uzdrowiska - Bazar z wieżą zegarową. Po przerwie na obiad i zakup pamiątek, uczniowie poszli zobaczyć najstarsze i najsłynniejsze źródło uzdrowiska - Bełkotkę, z głębi którego wydobywa się gaz ziemny.

Na koniec, pełni wrażeń, wrócili do autokaru, by wyruszyć w drogę powrotną do domów.

FOTOGALERIA


© 2020    Zespół Szkół Samorządowych w Średniej Wsi 38 - 604 Hoczew
Wszelkie uwagi dotyczące zawartości stron proszę kierować do: WEBMASTERA