Zespół Szkół Samorządowych

w Średniej Wsi


 

Szkolna wycieczka do Krakowa
w ramach rządowego programu "Poznaj Polskę"

Dzień 1.

W dniach 5 - 7 czerwca 2023 r. 19 uczniów klas IV - VIII Szkoły Podstawowej w Średniej Wsi, wraz z trojgiem opiekunów, wzięło udział w szkolnej wycieczce po Małopolsce zorganizowanej dzięki rządowemu programowi "Poznaj Polskę".

Nasza przygoda rozpoczęła się w poniedziałek 5 czerwca 2023 r. o świcie, kiedy to na parking obok naszej szkoły podjechał bus firmy "Barbara" z Krosna, by o 6:00 wyruszyć w długą podróż w kierunku stolicy Małopolski - Krakowa.

Pierwszym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie kopalni soli w Wieliczce. Po wejściu do kopalni, musieliśmy pokonać 378 stopni schodów prowadzących głęboko w dół ciasnym szybem. Nasz pan przewodnik wyjątkowo ciekawie, a nieraz i żartobliwie, opowiadał legendy i przedstawiał nam fakty związane z powstaniem tej niezwykłej kopalni. Przechodząc długimi korytarzami przez kolejne sale wykute w pokładach soli, mogliśmy zobaczyć stare maszyny, przedstawienia, jak przed wiekami wydobywano sól, rzeźby słynnych Polaków (np. króla Kazimierza Wielkiego, Mikołaja Kopernika czy Józefa Piłsudskiego), którzy też w swoich czasach odwiedzili to fascynujące miejsce, przepiękną kaplicę św. Kingi, w której ogromne wrażenie robiły płaskorzeźby i żyrandole wykonane z kryształków soli. Wcześniej mogliśmy zobaczyć znaną z legendy scenę, gdy górnik wręcza królowej Kindze bryłkę soli z jej cudownie przeniesionym pierścieniem, który wrzuciła do kopali na Węgrzech tuż przed przyjazdem do naszej Ojczyzny. Na powierzchnię ziemi wróciliśmy niezwykle szybko mknącymi windami, a po pożegnaniu się z naszym wspaniałym panem przewodnikiem, udaliśmy się do eleganckiej restauracji "Warzelnia Smaków" znajdującej się tuż obok kopalni, gdzie zjedliśmy rosół z makaronem i przepyszne pierogi z cebulką.

Z Wieliczki udaliśmy się już prosto do krakowskiego ogrodu zoologicznego, gdzie spacerując uroczymi alejkami, przez ponad godzinę oglądaliśmy najróżniejsze gatunki zwierząt. Każde ze spotkanych tam zwierząt, i te egzotyczne, i te bardziej znane, jak choćby króliki, spotkały się z równym zainteresowaniem uczestników naszej wycieczki.

Kolejnym punktem programu tego dnia był liczący ponad 34 metry wysokości Kopiec Kościuszki - jeden z pięciu kopców krakowskich, który został poświęcony naszemu bohaterowi narodowemu - Tadeuszowi Kościuszce. Usypano go w latach 1820-1823. Po zwiedzeniu małego muzeum, znaleźliśmy się u stóp kopca, na którego szczyt prowadziły ścieżki wytyczone na jego zboczach. Wchodząc coraz wyżej, mogliśmy podziwiać odsłaniającą się przed naszymi oczami piękną panoramę Krakowa. Na szczycie obok flagi Polski powiewała też flaga Ukrainy; uczniowie pochodzący z tego kraju także licznie uczęszczają do naszej szkoły.

Na koniec bus zawiózł nas do Szkolnego Schroniska Młodzieżowego przy ul. Grochowej 21, gdzie zmęczeni atrakcjami pierwszego dnia wycieczki, rozlokowaliśmy się w przytulnych pokoikach. Na kolację udaliśmy się do Tawerny "Horn" tuż nad brzegiem słynnego krakowskiego kąpieliska - zalewu Bagry. W tym samym miejscu spożywaliśmy także niezwykle smaczne śniadania i kolacje w kolejnych dniach naszej wycieczki. Nim wróciliśmy do schroniska, zrobiliśmy sobie spacer brzegiem zalewu na piaszczystą plażę. Niektórzy nie odmówili sobie zamoczenia nóg w przyjemnie chłodzącej wodzie po tym wyjątkowo słonecznym dniu.

FOTOGALERIA

Kopalnia soli w Wieliczce

Ogród zoologiczny w Krakowie

Kopiec Koœciuszki w Krakowie

* * *


© 2023    Zespół Szkół Samorządowych w Średniej Wsi 38 - 604 Hoczew
Wszelkie uwagi dotyczące zawartości stron proszę kierować do: WEBMASTERA