Bereżnica Wyżna
Breżnica Wyżna jest jedną z najładniej położonych wiosek w Bieszczadach. Leży malowniczo nad potokiem Bereżnica u podnóża Markowskiej. Liczy 220 mieszkańców.
Pierwsza wzmianka o wsi "Brzesznycza" pochodzi z 1480 r. Cieszyła się jeszcze wtedy wolnizną, a więc musiała powstać niewiele lat wcześniej. Rządziła się prawem wołoskim i należała do dóbr Balów z Hoczwi. W 1515 r. wieś posiadała już cerkiew parafialną. W XIX w.właścicielem wsi był przez jakiś czas znany pisarz Zygmunt Kaczkowski, który bywał tu sporadycznie w latach 1844 - 1846.
Widok na Bieszczady |
Chata z XIX wieku |
W 1921 roku wieś liczyła 76 domów i 493 mieszkańców ( 421 grek., 65 rzym., 7 mojż.). W okresie międzywojennym majątek w Bereżnicy należał do Staruchów. Rodzina ta , wywodząca się z miejscowych chłopów, związała sie silnie z ukraińskim ruchem narodowym I połowy XX wieku. Anton Staruch (1856 - 1938) był za Austro - Węgier posłem na sejm galicyjski, a w 1918 r. wchodził w skład Narodowej Rady Zachodnio - Ukraińskiej Republiki Ludowej. Jaroslaw Staruch, absolwent Wydziału Prawa na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie, w czasie ostatniej wojny wchodził w skład Ukraińskiej Głównej Rady Wyzwoleńczej i Głównego Sztabu Wojskowego UPA. Po wojnie był prowydnykiem ( naczelnikiem ) Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów w tzw. Zakierzońskim Kraju ( obejmującym tereny należące do Polski ). 17 września 1947 roku, okrążony przez żołnierzy KBW w schronie w Lasach Monastyrskich ( Lubaczowskie ), popełnił samobójstwo.
Kościół rzymskokotolicki |
Dzwonnica |
We wsi zachowała się drewniana cerkiew filialna p.w. św. Mikołaja Cudotwórcy, zbudowana przezcieślę Jana Hantkowskiego, obecnie użytkowana jako kościół rzymskokatolicki. Obok stoi drewniana, słupowa dzwonnica. Wokół rozległy cmentarz z nagrobkami miejscowych ziemian.200 m na północ od cerkwi, po drugiej stronie drogi , znajduje się murowana kaplica rzymskokatolicka ufundowana w 1908 r. przez Wincentego Łęckiego, właściciela m.in. majątku w Tworylnem.
W górnym końcu wsi, na przełęczy, ustawiono w 1976 r. głaz upamiętniajacy pobyt Zygmunta Kaczkowskiego.
2000 Publiczne
Gimnazjum w Średniej Wsi 38 - 604 Hoczew
Wszelkie uwagi dotyczące zawartości stron proszę kierować do: WEBMASTERA