Historia chóru „Laudate Dominum”
w Średniej Wsi


Swoją działalność chór parafialny w Średniej Wsi rozpoczął w 2006 r. Jego twórcami byli ówczesny ksiądz proboszcz Adam Zaremba oraz nauczyciel języka polskiego i muzyki z Publicznego Gimnazjum w Średniej Wsi Robert Miszczak. W okresie tym w parafii rozpoczęła się budowa nowego murowanego kościoła i to wtedy właśnie zrodził się pomysł utworzenia nowej wspólnoty modlitewnej, która przez wielogłosowy śpiew mogłaby włączać się w upiększanie liturgii w nowopowstającej świątyni. Pierwsze spotkanie chóru odbyło się w zabytkowym kościele 19 marca 2006 r., zaś pierwszy publiczny występ miał miejsce podczas pierwszopiątkowej mszy św. transmitowanej przez regionalną TVP Rzeszów.

Początkowo próby nowo utworzonego chóru odbywały się w zabytkowym kościele, potem na starej plebanii, by z czasem przenieść się do sali nr 15 w budynku szkoły w Średniej Wsi. Zmieniał się też skład chóru, każdego roku pojawiali się nowi chórzyści. Wśród śpiewających zawsze byli także uczniowie gimnazjum ze Średniej Wsi.

Chór przygotowywał muzyczną oprawę podczas wszystkich najważniejszych świąt. Mieszkańcy Bachlawy i Średniej Wsi mogli usłyszeć piękne wielogłosowe śpiewy podczas obu odpustów parafialnych (8 września i 22 października), na Pasterce i w pierwszym dniu Świąt Bożego Narodzenia, podczas liturgii Wielkiego Tygodnia (od Wielkiego Czwartku, poprzez Wielki Piątek, do Wielkiej Soboty), podczas Rezurekcji oraz uroczystości Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata. Chór przygotowywał i prowadził także Drogę Krzyżową, śpiewał podczas bierzmowania, a przede wszystkim podczas jednego z najradośniejszych świąt w parafii – poświęcenia nowego kościoła.

Początkowo chórzyści ustawiali się na specjalnym podeście ustawionym z prawej strony ołtarza (podwyższenie to wykonał pan Franciszek Chytła, który choć sam nie śpiewał z nami, zawsze był największym Przyjacielem naszego chóru, wspierał nas swoją pomocą i radą). Z biegiem czasu miejscem śpiewu podczas mszy św. stał się balkon chóru nad wejściem do świątyni.

Pierwszym występem poza parafią był udział w koncercie kolęd w kościele w Lesku. Nasz chór wystąpił wtedy obok dużo starszego i liczniejszego chóru leskiego. Po koncercie członkowie obu chórów spotkali się na uroczystej kolacji z Burmistrz Miasta i Gminy Lesko panią Barbarą Jankiewicz. Dwukrotnie, w roku 2013 i 2014, nasz chór wystąpił na scenie Bieszczadzkiego Domu Kultury w Lesku podczas Przeglądu Kolęd i Pastorałek „Bieszczadzkie Kolędowanie”.

W kolejnym roku zrodził się pomysł, by zaprosić zaprzyjaźnione chóry do naszego kościoła. Okazją była zbliżająca się X rocznica działalności chóru „Laudate Dominum”. Pierwszy Bieszczadzki Koncert Kolęd i Pastorałek odbył się w Średniej Wsi 10 stycznia 2016 r. Wystąpiły wtedy chóry z parafii Baligród, Jankowce-Glinne, Pustyny koło Krosna, Lesko i gospodarze, czyli chór ze Średniej Wsi. Po raz pierwszy nowy średniowiejski kościół zabrzmiał potężnym głosem połączonych chórów, które wspólnie wykonały kolędy: „Bracia, patrzcie jeno”, „Cicha noc” i „Radość dziś nastała”.

Chór włączał się także w organizację imprez dla społeczności lokalnej przygotowywanych przez Zespół Szkół w Średniej Wsi. 11 listopada 2014 r., podczas „Wieczornicy patriotycznej” w Domu Ludowym przygotowanej przez uczniów z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, chór wystąpił z koncertem pieśni patriotycznych, zapraszając zgromadzonych widzów do wspólnego śpiewania. Także 12 stycznia 2017 r., na zakończenie „Wieczoru Kolędowego”, chór wystąpił z koncertem kolęd, część utworów śpiewając na cztery głosy, a część na jeden głos wspólnie z innymi uczestnikami spotkania. Kilka dni później nasz chór już po raz drugi pojawił się w Telewizji Rzeszów, która nagrywała relację z tego spotkania.

Przegląd Kolęd i Pastorałek „Bieszczadzkie Kolędowanie” w BDK w Lesku w 2013 r.

Magazyn katolicki „Świąteczne zwyczaje” w TVP Rzeszów z występem chóru w Średniej Wsi w 2017 r.