Wiosenny biwak
i przyrzeczenie harcerskie


W nocy z piątku 25 na sobotę 26 marca 2022 r. w naszej szkole odbył się wiosenny biwak harcerski. Jeszcze przed wyznaczoną godziną na miejscu zbiórki stawili się wszyscy harcerze z naszej drużyny. Biwak rozpoczął się punktualnie o godzinie 20:00 apelem, podczas którego Druh Drużynowy zapoznał nas z zasadami, jakie będą obowiązywać podczas najbliższych godzin.

Pierwszym punktem biwaku była zabawa nazwana „Festiwalem czterech kultur”, choć w naszym wypadku, ze względu na stosunkowo niewielką ilość członków naszej drużyny, z zadaniami mierzyły się tylko trzy zespoły. Każda grupa miała przygotować prezentację swojego wymyślonego lub prawdziwego kraju, na którą składały się: opis godła i flagi wybranego państwa, zaśpiewanie hymnu, stworzenie praw zapisanych w konstytucji, przeczytanie wiadomości z życia swego kraju z gazety lub w programie telewizyjnym, zaprezentowanie stroju narodowego, sposobu budowy domów, poczęstowanie wszystkich regionalną potrawą, a na koniec pokazanie swojego tańca narodowego. Pomysłowość i kreatywność naszych harcerzy przeszła najśmielsze oczekiwania wszystkich zebranych.

Kolejnym punktem programu było świeczowisko. Pół godziny przed północą zebraliśmy się na korytarzu naszej szkoły oświetlonym tylko świeczkami ustawionymi wokół oryginalnej dekoracji, będącej namiastką prawdziwego ogniska. Podczas spotkania śpiewaliśmy znane wszystkim piosenki harcerskie i turystyczne, uczestniczyliśmy w zabawach ruchowych oraz udawaliśmy się na wyprawę do przeszłości, słuchając opowieści o początkach drużyny harcerskiej w Średniej Wsi, o tym, w jakich zabawach uczestniczyli i jakie osiągali sukcesy nasi poprzednicy.

Na zakończenie świeczowiska sześć harcerek złożyło przyrzeczenie i otrzymało z rąk Druha Drużynowego krzyże harcerskie. Były to Kinga Kucharyk, Maja Masłyk i Karolina Ogiela z klasy VIII oraz Emilia Fedor, Amelia Kucharyk i Maja Roś z klasy V.

Po północy najodważniejsze harcerski udały się na zwiedzanie przerażającego o tej porze strychu szkolnego, a potem do białego rana trwały niekończące się przyjacielskie rozmowy między członkami naszej harcerskiej braci. O świcie, po spakowaniu swoich rzeczy i posprzątaniu miejsca noclegu, odbył się apel kończący biwak i wszyscy z radosnymi uśmiechami na twarzach powrócili do swoich domów.