Zespół Szkół Samorządowych

w Średniej Wsi


 

Konkurs wiedzy o teatrze
i przegląd teatralny
"Kurtyna wyobraźni"ZAPRASZAMY DO WZIĘCIA UDZIAŁU
W XVI EDYCJI KONKURSU I PRZEGLĄDU
23 kwietnia i 21 maja 2024 r.

Regulamin konkursu i przeglądu teatralnego 2024


Konkurs wiedzy o teatrze i przegląd szkolnych zespołów teatralnych "Kurtyna wyobraźni" po raz pierwszy odbył się 19 maja 2009 r. Jego pomysłodawcą i głównym organizatorem był ówczesny doradca metodyczny języka polskiego w Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sanoku, a później dyrektor Zespołu Szkół Samorządowych w Średniej Wsi pan Robert Miszczak. Od samego początku przy organizacji imprezy współpracowały z nim polonistyki pani Renata Małek z Beska oraz pani Joanna Pisula z Poraża, która każdego roku prowadzi przegląd, zapowiadając występy kolejnych grup teatralnych. Od trzeciej edycji dołączyła także nowa doradca metodyczny języka polskiego z sanockiego CDN-u pani Anna Adamiak.

Pierwsze trzy spotkania teatralne odbyły się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Zagórzu, od czwartej edycji miejscem konkursu i przeglądu stał się Bieszczadzki Dom Kultury w Lesku. Głównymi celami konkursu i przeglądu było rozwijanie u uczniów zainteresowań teatrem oraz stworzenie możliwości zaprezentowania się szerszemu gronu odbiorców zespołów teatralnych działających w szkołach lub przy ośrodkach kultury. W spotkaniach tetralnych brali udział uczniowie ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych oraz z ośrodków kultury z powiatów: bieszczadzkiego, brzozowskiego, leskiego i sanockiego.

Początkowo w zmaganiach konkursowych brały udział dwuosobowe zespoły, odpowiadające na pytania na scenie w przerwie między kolejnymi występami teatralnymi. Później uczestnicy startowali indywidualnie, a na scenie odbywał się już tylko finał konkursu. Z czasem cały konkurs został przeniesiony do sali kameralnej, a na scenie wręczane były na zakończenie spotkania tylko dyplomy i nagrody dla laureatów. Zwycięzcy otrzymywali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe, a zdobywcy pierwszego miejsca z każdego typu szkół nagradzani byli dodatkowo pucharami, a w późniejszych edycjach figurkami przedstawiającymi maski teatralne. Wszyscy pozostali uczestnicy otrzymywali dyplomy za udział w konkursie.

Wielkim świętem teatru był przegląd grup teatralnych. Przez te wszystkie lata na scenie zaprezentowały się zespoły teatralne ze szkół podstawowych i gimnazjów z Beska, Brzozowa, Długiego, Hoczwi, Jaćmierza, Kostarowiec, Leska, Lutowisk, Łobozewa, Łodyny, Mchawy, Niebieszczan, Pielni, Poraża, Sanoka (Gimnazjum nr 1 i Gimnazjum nr 4), Średniej Wsi, Trepczy, Turzego Pola, Tyrawy Wołoskiej, Uherzec Mineralnych, Ustrzyk Dolnych (ZSP nr 1 i ZSP nr 2), Wojtkowej i Zagórza. Każdego roku w konkursie lub przeglądzie brali udział uczniowie z ponadgimnazjalnego Zespołu Szkół nr 3 w Sanoku, ale także gościliśmy młodzież z Zespołu Szkół nr 1 w Sanoku i I Liceum Ogólnokształcącego w Brzozowie. Jako przedstawiciele ośrodków kultury w przeglądzie brały udział: grupa teatralna DeKonstrukcje działająca przy Sanockim Domu Kultury, grupa z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Zagórzu oraz z Gminnego Ośrodka Kultury w Besku.

Zespoły biorące udział w przeglądzie przygotowały różne typy przedstawień. Mogliśmy więc oglądać zarówno utwory poważne pochodzące z klasyki literatury polskiej i światowej, inscenizacje bajek, teatrzyk kukiełkowy, kabarety, skecze, pantomimy, taniec, monodram, jak i spektakle w konwencji teatru plastycznego (wizji i ruchu).

Przegląd stwarzał możliwość spotkania się różnych grup teatralnych, wymiany doświadczeń oraz zaprezentowania umiejętności uczniów z różnych typów szkół, ale przed wszystkim był dowodem na to, jak wspaniałą pracę wykonują nauczyciele poloniści, którzy swoją wielką pasją, jaką jest teatr, potrafią zainteresować współczesną młodzież.

ARCHIWUM

2023/2024

2022/2023

2021/2022

2020/2021

2019/2020

2018/2019

2017/2018

2016/2017

2015/2016

2014/2015

2013/2014

2012/2013

2011/2012

2010/2011

2009/2010

2008/2009


© 2024    Zespół Szkół Samorządowych w Średniej Wsi 38 - 604 Hoczew
Wszelkie uwagi dotyczące zawartości stron proszę kierować do: WEBMASTERA