Położenie


Panorama Średniej Wsi - 24 kB

Średnia Wieś znajduje się w gminie Lesko w powiecie leskim. Jest jedną z największych wiosek bieszczadzkich liczącą 1100 mieszkańców. Położona malowniczo nad Sanem, przy drodze krajowej Hoczew - Czarna, posiada dogodny dojazd z Leska / 10 km / i Polańczyka / 7 km /. Miejscowość leży na wysokości 360 m npm. Za wioską na południe od drogi wzgórze Wisyna (542 m), a dalej grupa zalesionych wzniesień, wśród których wyróżnia się Patrola (610 m), Bania (631 m), Szczub (606 m) i Biały Wierch (608 m). Na północ od drogi niewielka Kiczerka zwana też Rybne (451 m) i Kamieniec (518 m), a w głębi Grodzisko(560 m) i Berdo.
Wędkarz ze złowioną głowacicą - 18 kB
Wędkarz ze złowioną w Sanie głowacicą o wadze 16,2 kg

Miejscowość jest siedzibą parafii rzymsko-katolickiej. Znajduje się tu ponadto szkoła podstawowa, leśnictwo, duże gospodarstwo rolne Ministerstwa Sprawiedliwości, stacja benzynowa oraz firma usługowa "Trans-Las - Bud".

Największą atrakcją turystyczną Średniej Wsi jest najstarszy drewniany kościół w Bieszczadach p.w. Narodzenia Najświętszej Panny Marii z XVII w. Kościółek będący cennym zabytkiem ludowej architektury posiada wewnątrz barokową polichromię oraz ciekawe XVIII - wieczne wyposażenie i stare obrazy.

Przy szosie, około 500 m na wschód od kościoła, zachowała się murowana, parawanowa dzwonnica cerkiewna z 1927 roku. Obok niej betonowe schody prowadzące dawniej do cerkwi z 1906 roku, zniszczonej po wojnie.

Niewątpliwą atrakcją turystyczną miejscowości jest także płynący opodal San, obfitujący w dorodne pstrągi i lipienie oraz okazałe głowacice. Wędkarze odwiedzający Średnią Wieś bez trudu znajdą noclegi w kwaterach prywatnych lub gospodarstwie agroturystycznym.

Strona główna


© 2000     Publiczne Gimnazjum w Średniej Wsi 38 - 604 Hoczew
Wszelkie uwagi dotyczące zawartości stron proszę kierować do: WEBMASTERA